אירוע פתיחה

מבט על הקולנוע הנורדי – ערב הפתיחה

סינמטק הרצליה חוגג את החזרה לאולמות הקולנוע ואת ההקלות החדשות בתקנות התו הירוק במהדורה השלישית של “מבט על הקולנוע הנורדי”.

אשתקד הצענו מהדורה צנועה ואיכותית לצפייה ביתית שהוקדשה לקולנוע הפיני. השנה, הקולנוע הנורדי נמצא בשיא שלא ידענו כמותו זה שנים, כפי שמעידים הבאז האינטנסיבי סביב הקרנות הסרט הדני “רוכבי הצדק”, זכיותיהם של הסרט הפיני “תא מס’ 6” בפרס הגדול של חבר השופטים ושל כוכבת הסרט הנורווגי “האדם הגרוע בעולם” בפסטיבל קאן 2021, וכמובן ה”רימייק” המדובר מבית חגי לוי הישראלי (“בטיפול”) לסדרת הטלוויזיה המונומנטלית “תמונות מחיי נישואים” (אינגמר ברגמן, 1973).

בערב הפתיחה של המהדורה השלישית של “מבט על הקולנוע הנורדי” נתכבד בנאומים קצרים מאת נציגי השגרירויות ונציג בפניכם סרט קצר מפינלנד וסרט באורך מלא מדנמרק.

סרט קצר:

המזקקים המעושרים // Salaviinanpolttajat // Moonshines

(פינלנד, 2017) קומדיה

אח ואחות, יתומים טריים, יורשים מאביהם המנוח חזירון וערכה מחתרתית לזיקוק משקה אלכוהולי משמח לבב אנוש. במהרה השניים מקימים עסק רווחי, אבל חיבתם להימורים עוד תחבל בסיכוייהם להתעשר.

בראשית היו טֵאוּבוֹ פּוּרוֹ ולואיס סְּפָּארֵה, חלוצי הקולנוע הפיני. סרטם האבוד Salaviinanpolttaja"" משנת 1907 נחשב לסרט העלילתי הפיני הראשון בתולדות הקולנוע. יוהו קואוסמאנן, יוצר הסרטים "היום המאושר בחייו של אולי מאקי" ו"תא מספר 6", נדרש לכתבות על הסרט ולמודעות פרסומת שמצא בארכיונים בבואו לכתוב ולביים מחדש את הסרט ההוא, לרגל 110 שנים ליצירתו.

במאי: יוּהוֹ קוּאוֹסְמָאנֶן

שחקנים: יאנה פָּאנָנֶן, יוּהָא הוּרְמֵה, טומי אָלָטָאלוֹ

(14 דק', אילם; כתוביות בפינית, באנגלית ובעברית)

אַנְדֶרְס תומאס יֵנְסֶן: רטרוספקטיבה

רוכבי הצדק // Riders of Justice

(דנמרק, 2020) מתח

מרקוס, איש צבא מחוספס, מאבד את משפחתו בתאונת רכבת. הוא מאמין שמדובר בתאונה טרגית. יום אחד מתדפק על דלתו איש תימהוני שעיקר עניינו הוא חישובי הסתברות ומוכיח לו שהוא טועה. מרקוס מגייס לעזרתו כמה חברים ויוצא לנקום. בפרפרזה על אחד המשפטים הנודעים בתולדות הקולנוע, אנו מציעים לצופים "להדק את חגורות הבטיחות, כי זו עומדת להיות נסיעה פרועה".

במאי: אַנְדֶרְס תומאס יֵנְסֶן

שחקנים:  מָאדְס מיקֶלְסֶן, ניקולאי לי קוֹס, אנדראה הייק גָדֵבֶּרְג

(116 דק', דנית; תרגום לעברית)