תמונות מחיי הנישואים: המקור והעיבוד

אחרונות חביבות הן שלוש אורחות הפסטיבל (שיגיעו בימיו האחרונים בחודש דצמבר): סֵסיליֵה דֵבֶּל ומריה טוֹרְגֵר, במאיות הסרט "לחיים", שמגיע אלינו היישר מאיי פארו, והזמרת דָניָה אוֹ טָאוּסֶן, גיבורת הסרט. יצירה זו מסמנת את ההצטרפות של איי פארו לארצות המשתתפות בתוכנית "מבט על הקולנוע הנורדי", וכבר יש לנו רעיונות לשיתופי פעולה עתידיים.

תמונות מחיי נישואין | Scenes from a Marriage 

(שוודיה, 1973) דרמה

תקציר:
למראית עין, נישואיהם של מריאן ויוהאן מושלמים, לפחות כך נראה מבעד לעיניה של עיתונאית שבאה לראיין אותם למגזין אופנתי. מריאן היא פסיכולוגית ואילו יוהאן הוא רופא עיניים, אך שניהם עיוורים למגרעות של מערכת היחסים שלהם. ואכן, כעבור כמה חודשים, יוהאן מפתיע את מריאן כשהוא מבשר לה שהתאהב באישה ושמה פאולה. דרכיהם נפרדות, אך הערגה העמוקה, שממשיכה להתקיים, משפיעה על ניסיונותיהם לרקום קשרים חדשים. להיט איכותי שהפך את ליב אולמן וארלנד יוזפסון לכוכבי קולנוע בעלי מעמד בין־לאומי.

במאי: אינגמר ברגמן  

שחקנים: ליב אוּלְמַן, אֶרְלַנְד יוֹזֶפְסוֹן, בּיבּי אנדרסון 

(169 דק', שוודית; תרגום לעברית)

תמונות מחיי נישואין | Scenes from a Marriage

(ארה"ב, 2021) דרמה

מירה וג'ונתן, סמנכ"לית בחברת הייטק ומרצה לפילוסופיה, נפרדים אחרי עשר שנות נישואים. מירה, שמתאהבת בגבר ישראלי ושמו פולי, מודה שאינה מוכנה לוותר על סערת הנפש שעוררה בה היכרות זו. ג'ונתן, שלאורך השנים היה הצד הביתי בזוגיות, מגלה שאין בידו למנוע את הגזירה. במשך חמש שנים, השניים נפגשים מסיבות שונות הקשורות בזוגיותם שנגדעה, ומגלים שהחיים ביחד ולחוד כואבים ושאין מזור לבדידות.

סדרת הטלוויזיה החדשה מאת חגי לוי ("הרומן" הבין־לאומית ו"בטיפול" ו"המקוללים" הישראליות) היא פרי יוזמתו של דניאל ברגמן, בנו של אינגמר ברגמן ובמאי בזכות עצמו. על ההיפוך המגדרי של הסדרה כבר נכתב עד בלי די, אך חשוב לזכור שהשאלה הרלוונטית אינה מי מבני הזוג הוא הדומיננטי, המפרנס, הבוגד והעוזב, ואף לא מי מרים את היד באלימות ברגע האמת, אלא מהן המשמעויות של כל אלה מבחינתם של נשים וגברים מדור חדש בעולם שהשתנה במידה ניכרת מאז 1973. שלא כסדרת הטלוויזיה המקורית, שהייתה ועודנה נקודת התייחסות מבחינת יוצרים משמעותיים כמו וודי אלן ("בעלים ונשים"), פול מזורסקי ("תמונות מהקניון"), נוח באומבך ("סיפור נישואים"), אנדריי זוויאגניצב ("ללא אהבה") והבמאי השוודי דויד פרדמאר, שביים לאחרונה את "האם אנחנו אבודים לנצח?", גרסה הומואית נפלאה בהשראת היצירה המקורית, דומה שסדרת הטלוויזיה החדשה של לוי, בעצם חזרתה לתסריט ולדיאלוגים המקוריים, מאגדת ומסכמת את כל הווריאציות שהולידו ילדיו הרוחניים של ברגמן.

במאי: חגי לוי

שחקנים: ג'סיקה צ'סטיין, אוסקר אייזק

 (296 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

 

כולם היו בניו – מאינגמר ברגמן אל חגי לוי: "תמונות מחיי נישואין" בקולנוע ובטלוויזיה.

כיתת אוֹמן עם חגי לוי, יוצר הסדרה "תמונות מחיי נישואין" (2021), בהנחיית ד"ר שמוליק דובדבני, מרצה ומבקר קולנוע. במפגש מיוחד זה, יספר לוי על התהוות הסדרה ותהליכי יצירתה, על מלאכת הליהוק ועל קבלת ההחלטות, ומה בין חידוש וחדשנות. כמו כן ינתחו לוי ודובדבני סצנות מרכזיות מצמד הסדרות (המקורית וה"רימייק"), ויתייחסו לסצנות מיצירות מפתח של יוצרים בין־לאומיים כמו וודי אלן ("בעלים ונשים"), פול מזורסקי ("תמונות מהקניון") ונוח באומבך ("סיפור נישואים") ושל יוצרים ישראלים כמו אברהם הפנר ("לאט יותר") ויצחק צפל ישורון ("זוג נשוי"). שימו לב, סרטיהם של מזורסקי, הפנר וישורון יוצגו גם הם בסינמטק הרצליה במהלך חודש דצמבר.