פנורמה

תקווה | Hope

(נורווגיה/שוודיה, 2020) דרמה

תקציר:
אניה חיה עם בעלה, תומאס, במשפחה גדולה עם ילדים רבים, ביולוגיים ומאומצים. הבית מלא באהבה, אך עם השנים דומה שכל אחד מבני הזוג למד לחיות את חייו באורח עצמאי. כשאניה מקבלת חדשות טרגיות בלתי צפויות, חייהם של בני המשפחה מתנפצים לרסיסים, אך אניה נחושה בדעתה לשמור על משפחתה מלוכדת, או לכל הפחות עם מעט תקווה.

דרמה משפחתית המבוססת על סיפורה האמיתי והנוגע ללב של מריה סודאל, במאית הסרט, שמביאה את חוויותיה הפרטיות למסך ביד חכמה ורגישה. אנדריאה בריין הוביג, השחקנית הראשית, זכתה בפרס "אמנדה" על תצוגת המשחק יוצאת הדופן שלה בסרט זה.

במאית: מריה סודאל

שחקנים: אנדריאה בְּריין הוֹביג, סְטֵלָאן סְקָרְשְגוֹרד, אלי ריאָנוֹן מולֶר אוֹסְבּוֹרְן

(130 דק', נורווגית ושוודית; תרגום לעברית ולאנגלית)

באדיבות קולנוע לב.

גמלאיות מברזל | Ladies of Steel

(פינלנד, 2020) קומדיה

תקציר:
אינקרי חבטה בראשו של בעלה במחבת. פשוט נמאס לה, אחרי חמישים שנה לצדו. היא מתכננת לקבור אותו בגינתם ולכלות את שארית ימיה בכלא, אבל לפני שתעשה זאת, היא מחליטה לגייס את אחיותיה חריפות הלשון לטיול פרוע בפארק הלאומי קולי שבפינלנד. נסיעתן מתחילה ברגל ימין כשהן אוספות טרמפיסט צעיר ומקסים שמעורר את עלומיהן, ממשיכה בתקלה במכונית, ומסתיימת בשתייה לשוכרה במלון דרכים, ניבולי פה שלא היו מביישים נהגי משאיות, סקס פרוע והנגאובר נוראי. יום המוחרת נפתח בנסיעה לאוניברסיטה שבה למדה אינקרי בצעירותה בחוג ללימודי מגדר, ממשיך במפגש עם קשיש סנילי ומסתיים בגילויים מפתיעים, אמיתות כואבות ולא מעט אמירות מרושעות. בינתיים, בני משפחתה של אינקרי מחפשים את שלוש האחיות, ואולי גם המשטרה. קומדיה נפלאה, פרועה, עוקצנית ומצחיקה על נושאים כאובים מאוד, שאינה נכנעת לסנטימנטליות ולו לרגע. שלוש הגרציות שמככבות בה מתנפלות על תפקידיהן בתאווה.

במאית: פָמֵלָה טוֹלָה

שחקניות: לינָה אוּאוֹטילָה, סילָה סֵלָה, סָארָה פָּקַסְווירְטָה

(92 דק', פינית; תרגום לעברית)

מועמד לפרס הקומדיה הטובה ביותר, טקס פרסי האקדמיה האירופית, 2020.

זהירות ילדים | Beware of Children

(נורווגיה/שוודיה, 2019) דרמה

תקציר:
במהלך הפסקה בבית הספר, ליקה בת ה־13, בתו של חבר מפלגת הלייבור, פוצעת את בן כיתתה ג'יימי, בנו של פוליטיקאי ממפלגת ימין. ג'יימי מת בבית החולים, והמורים וההורים מתקשים להתמודד עם הטרגדיה, במיוחד בשל הרשת הסבוכה של יחסים, נאמנויות וסודות. אחד הסרטים הנורווגיים המרשימים של שנת 2019, המציג בתבונה את מורכבותם של יחסי אנוש ושל יחסים בין הורים לילדים בעולם המודרני. דרמה קולחת ומרתקת הניחנת בהומור מעודן.

במאי: דָאג יוֹהאן הָאוּגֶרוּד

שחקנים: הֶנְרייט סְטינְסְטְרוּפּ, יאן גוּנָאר רוּיסֶה, תוֹרְבּיוֹרְן הָאר

(157 דק', נורווגית; תרגום לעברית ולאנגלית)

א־הא: הסרט | A-ha: The Movie

(נורווגיה, 2021) תיעודי מוזיקלי

תקציר:
שלושה מוזיקאים, כולם בשנות החמישים לחייהם, חוזרים לסיבוב הופעות. יש להם מעריצים מכל הגילים בכל רחבי העולם, הם מופיעים באולמות ענקיים, והכרטיסים להופעותיהם נמכרים מראש ובמהירות. השלושה נוסעים מהופעה להופעה בנפרד, בשלוש לימוזינות שחורות, ושוהים רחוק זה מזה במלונות פאר ובחדרי ההלבשה. רק על הבמה הם ביחד. מורטן הארקט, מאגנה פיורהולמן ופול ואקטר־סאבוי, הלוא הם חברי להקת "א־הא", נחשפים בכנות מול עדשת המצלמה ומגלים כיצד נהיו מנוכרים כל כך זה לזה.

מאגנה ופול הקימו את הלהקה הראשונה שלהם כשהיו בני עשר. הם חלמו, כמו בני נוער רבים, להיות כוכבי רוק מפורסמים. עם זאת, בנורווגיה של שנות השבעים, היה זה חלום ילדותי ובלתי אפשרי, שכן באותה תקופה נחלה נורווגיה רצף של כישלונות בתחרות האירוויזיון, ושום להקת רוק או פופ לא הייתה מוכרת מחוץ לגבולותיה. איך קרה שדווקא שלושה נערים פרועים נעשו לפנים מתקתקות ומוכרות כל כך? והאם אפשר להסתפק בצילומי מגזין בוהקים בזמן שהחלום להיות כוכבי רוק מחוספסים הולך ומתרחק?

במאים: תומאס רוֹבּסָאם, אַסְלָאוּג הוֹלְם

בהשתתפות: מוֹרְטֶן הָארְקֶט, מָאגְנֵה פיוּרְהוֹלְמֶן ופּוֹל וָאקְטַר־סָאבוֹי

(109 דק', נורווגית, אנגלית וגרמנית; תרגום לעברית)