לכל המשפחה

בפינת הסרטים לכל המשפחה נקרין את "המומינים בריביירה" האהובים, כמו גם סרט מצויר נוסף, מצחיק ומבריק לא פחות, מבית "זנטרופה", חברת ההפקות של לארס פון טרייר (כן, זהו סרט מטורף אבל הוא מתאים בהחלט לילדים מגיל 12, ולילדים ברוחם, כמובן).

המומינים בריביירה | Moomins on the Riviera

(פינלנד/צרפת, 2014) אנימציה

תקציר:
המומינים פוגשים בכנופיית שודדי ים שהאונייה שלהם עלתה על שרטון, ואלה מספרים להם שהעולם גדול ושמעבר לים שוכנת הריביירה הצרפתית: רצועת חוף מהממת שבה המלונות מפוארים, התכשיטים נוצצים ויקרים, וכוכבי קולנוע זוהרים מסתובבים בבגדי ים חושפניים. מומינטרול, מומינאבא ומומינאמא (שאינה נפרדת מהסינר שלה), ואיתם סנורקה ומאי הקטנה, עושים את דרכם לריביירה ונדהמים לגלות שהסיפורים הללו אמיתיים. השהות באתרי הפאר הדקדנטיים של הריביירה מעמידה למבחן את ערכי המוסר של המומינים, וחושפת את הנתק שלהם מהעולם המודרני (או הפוסט־מודרני, כפי שהוא משתקף בסרט זה).

"המומינים בריביירה" נוצר בהשראת חוברת קומיקס מאוחרת שפרסמה טובה ינסון בערוב ימיה. למרבה ההפתעה, זהו אחד הסרטים היחידים שנאמנים באמת לחזונה הרעיוני ולאיוריה (למעט צבעיו החמים והנפלאים, שאינם פוגמים בחזון האסתטי המקורי ואף תורמים לו).

במאים: קְסָביֵיה פיקָאר, הָאנָה הֵמילה

(80 דק', פינית; תרגום לעברית)

מסיבת הרחוב של מוגי | Monty and the Street Party

(דנמרק, 2019) אנימציה

תקציר:
מוגי הוא ילד נורמלי לגמרי, בן להורים נורמליים שחיים בשכונה נורמלית בעיר נורמלית לחלוטין. לצורך ענייננו, הלוא הוא הסרט "מסיבת הרחוב של מוגי", המונח "נורמלי" משמש לתיאור התנהגות רגילה או ממוצעת. בכל מקרה, בעיני מוגי, להוריו קורה משהו לא נורמלי: הם נפרדים. אביו, שאינו אלא היפסטר חמוד, שוקע בדיכאון, ודווקא אמו מסתדרת לא רע. כל הבלגן הנורמלי הזה ממש לא מתאים למוגי, שכן הוא חושש שהפרידה תחבל באירוע שהוא מצפה לו יותר מכול: מסיבת הרחוב השנתית. כדי לפתור את הבעיה, הוא מחליט לקיים את המסיבה ויהי מה, מתוך מחשבה נורמלית שהילולה ושמחה יביאו לאיחוד מחודש של הוריו. הבעיה היא השכנים שלהם, הלא ממש נורמליים (אפשר להודות בזה). דומה שהם עשו יד אחת כדי לחבל במסיבה, ובאין מסיבה, לא יחזרו הוריו זה לזרועות זה ולא יהיו (שוב) זוג רגיל וגם נורמלי; מצב מקובל, שכיח ודי נורמלי בכל העולם, לעניות דעתנו הענייה מאוד. השאלה היא כמובן מה זה בכלל נורמלי ובעצם למי אכפת?

תחת מעטה של קומדיה פרועה לכל המשפחה מסתתר סרט נבון השואף "לנרמל" נושאים שלרוב לא נהוג לדבר עליהם עם ילדים, מחשש שלא יבינו או לא יוכלו לעכל אותם. אם יש סרט אחד בתוכנית "מבט על הקולנוע הנורדי 3#" המשקף נאמנה את התפיסה הנורדית הייחודית בנוגע לגידול ילדים – זהו הסרט. והוא גם מצחיק. נורא.

במאים: אַנְדֶרְס מוֹרְגֶנְטָלֶר, מיקָאֶל ווּלְף

קולות: מרטין בְּרוּגְמַן, יאן גינְטְבֶּרְג, איבֶּן יָאילֵה.

(80 דק', דנית; תרגום לעברית)