יואכים טרייר: מחווה

נערוך השנה מחווה גם ליואכּים טרייר מנורווגיה, שיצירותיו מתאפיינות במבנה נרטיבי יצירתי ובשלל המצאות חזותיות שחביבות במיוחד על סטודנטים לקולנוע. העלילות בסרטיו נעות בפראות בין אין־ספור ערוצי זמן שונים, והשחקנים הצעירים מגלמים דמויות עגולות שמעוררות הזדהות למרות החלטותיהן ומעשיהן. המחווה תכלול שלוש מיצירותיו (ללא ספק יצירות העילית בפילמוגרפיה שלו): "שכתוב", סרט הביכורים השאפתני, שיוקרן מעותק 35 מ"מ ושהובא במיוחד עבור התוכנית "מבט על הקולנוע הנורדי"; "אוסלו, 31 באוגוסט", סרט המציג עשייה מאופקת לכאורה; ו"האדם הגרוע בעולם", שעתיד לצאת בקרוב להקרנות מסחריות בישראל. שתי היצירות הראשונות בוחנות במבט ביקורתי (אך מתפעל) את עלומיו של הגבר הנורווגי, ולכן יהיה מעניין מאוד להשוותן ל"האדם הגרוע בעולם", סרטו החדש והמדובר, שמתמקד באישה ושטרייר ואסקיל ווגט, התסריטאי המוכשר שמלווה אותו מאז ראשית דרכו, מחילים עליה את כל תחבולות הבימוי והכתיבה שלהם.

האדם הגרוע בעולם | The Worst Person in the World

(נורווגיה, 2021) דרמה קומית

תקציר:

חייה של ג'ולי שרויים בכאוס קיומי. לא חסרים לה כישורים, אך שאיפותיה הושלכו הצדה, ובן זוגה, אוֹמן קומיקס המבוגר ממנה בכמה שנים טובות, דוחק בה להתמסד ולהקים משפחה. ערב אחד היא נקלעת למסיבה אקראית ופוגשת גבר צעיר ומלא קסם. המפגש המסעיר מוביל אותה להתמסר למערכת יחסים נוספת, בתקווה שהפעם תמצא את משמעות החיים.

יואכים טרייר, מהקולות הבולטים בקולנוע הנורדי העכשווי והבמאי של "אוסלו, 31 באוגוסט" ושל "Reprise" (המוקרנים גם הם במסגרת "מבט על הקולנוע הנורדי"), מגיש דרמה אינטליגנטית, מרגשת ומלאת הומור ב־12 פרקים.

במאי: יואכּים טרייר

שחקנים: רֵנָאטֵה ריינְסְבֵה, אַנְדֶרְס דָנילְסֶן לי, הרברט נוֹרְדְרוּם

(127 דק', נורווגית; תרגום לעברית ולאנגלית)

רנאטה ריינסבה – פרס השחקנית הטובה ביותר, פסטיבל קאן, 2021.

באדיבות קולנוע חדש.

אוסלו, 31 באוגוסט | Oslo, August 31st

(נורווגיה, 2011) דרמה

תקציר:
שבועות אחדים לפני שאנדרס מסיים את תהליך השיקום שלו במכון גמילה, הוא יוצא לריאיון עבודה באוסלו. הביקור בעיר מפגיש אותו עם דמויות מן העבר ומעמיד בסיכון את כל מה שהשיג במכון. פניו הצנומות של אנדרס דנילסן לי ודיבורו המדוד מייצרים תעלומה מיידית: לפנינו גבר נבון ורגיש, ובמהלך הסרט אנו מנסים להבין, יחד איתו, מה השתבש בחייו. אין כאן תשובות פשוטות אלא מסע במדוריה השונים של אוסלו ובנפשו של הגיבור, המבקשת אהבה.

במאי: יואכּים טרייר

שחקנים: אַנְדֶרְס דָנילְסֶן לי, הנס אוֹלַב בְּרֵנֶר, אינגריד אוֹלָבָה

(96 דק', נורווגית; תרגום לעברית)

שכתוב | Reprise

(נורווגיה, 2007) דרמה

תקציר:
שני חברי ילדות חולמים להיות סופרים מצליחים, לגרוף ביקורות משבחות ולזכות בהערצת ההמון ובתהילת עולם. בפועל, ספרו של האחד יוצא לאור, ואילו האחר מקבל מעטפה דקה ובה מכתב דחייה. רגע מכונן זה מוליד רצף אינטנסיבי של אירועים אנושיים הקשורים בשני הגיבורים ובכל הסובבים אותם.

סרט הביכורים של יואכים טרייר הוא כמו תיבת הפתעות הנפתחת מכל צדדיה והמובילה לגילויים חדשים על חיי הגיבורים. טרייר קורא תיגר על מבנה הנרטיב הקולנועי הסטנדרטי (לא במקרה הסרט נפתח בנעימת הנושא של "הבוז", סרטו של גודאר), והעלילה נעה בפראות בין אין־ספור ערוצי זמן שונים. השחקנים הצעירים מציגים דמויות עגולות ומעוררות הזדהות למרות החלטותיהן ומעשיהן. זהו כרטיס ביקור מהמם של במאי מבטיח, שתוכנית המחווה ליצירתו מוכיחה שהוא קיים את ההבטחה ובגדול.

במאי: יואכּים טרייר

שחקנים: אַנְדֶרְס דָנילְסֶן לי, אֶסְפֶּן קְלָאוּמַן הֵיינֶר, ויקטוריה וינְגֵה

(105 דק', נורווגית; תרגום לעברית)