הסרטים המוצגים

דנמרקדנמרק

סירקלין, קוקו והקרנף הפרוע

סירקלין, קוקו והקרנף הפרוע

Circleen, Coco and the Wild Rhinoceros

Cirkeline, Coco og det vilde næsehorn

(דנמרק, 2018) אנימציה

זמן רב כל כך חיפשה סירקלין הזאטוטה חברה טובה באמת. להפתעתה היא מוצאת אותה בדמות קוקו הילדה החמודה והשזופה. גם אינגולף, הזאטוט החמוד, לא נשאר לבדו. הוא רוקם חברות אמת עם קרנף גדול שנמאס לו להיות הקרנף הקטן בלהקה. יחד הם יוצאים למסע מבדר ובמהלכו הם לומדים שהחיים אינם מתוקים כמו פרוסת עוגה, אבל שפרוסת עוגה היא בדרך כלל מתוקה ממש.

במאי: יָאניק הַסְטְרוּפּ
קולות: מַגְדָלֶנָה נוֹנְסְגֶ'גְב טְרָאנְטו, יסמין צֶ'קיץ', אֶפֶה וינְטֶר אַליס
(62 דק', דנית; תרגום לעברית)

פושר

פּוּשֶר

Pusher

(דנמרק 1996) מתח

פרנק הוא סוחר סמים זוטר שמסתבך עם "הדגים הגדולים" בעסקה כושלת ונדרש להחזיר להם את כספם בתוך 48 שעות. עולמם המלנכולי של גיבורי הסרט מוצג דרך שיטוטים עקרים בין דירות מוזנחות של לקוחות חייבים ומועדונים אפלוליים, תוך ריסוק דימויו הקולנועי של סוחר הסמים האופנתי, שחייו מתוארים בדרך כלל כמהירים וכתוססים (מיתוס קולנועי שנוצר בעיקר בעקבות הלהיט "טריינספוטינג"). "פושר" אינו רק סרט דרמטי קודר אלא גם מותחן אינטנסיבי מוקפד המצטיין בכוריאוגרפיה וירטואוזית של אלימות ושל מרדפים בחדרי מדרגות, וברחובות המתועדים בתנועות מצלמה שלוחות רסן.

במאי: ניקוֹלַס וינדינְג רֶפְן
שחקנים: קים בּוֹדְנִיָה, מָאדְס מיקֶלְסֶן, לָאוּרָה דְרַסְבֶּק

(110 דק', דנית; תרגום לעברית)

זוכה פרס "בּוֹדיל" לשנת 1996 בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר.

מלכת הלבבות

מלכת הלבבות

Queen of Hearts

(דנמרק, 2019) דרמה

אן היא עורכת דין מצליחה המתגוררת בבית מידות עם משפחתה האוהבת. כשגוסטב, בנו המתבגר של בעלה ממערכת יחסים קודמת, עובר לגור איתם, חלה תפנית מפתיעה בחיי המשפחה. מבטים חטופים בין השניים מובילים לרומן סוער שאין ממנו דרך חזרה. דרמה יפהפייה ומרתקת שזיכתה את יוצריה בפרסים רבים, בהם פרס הקהל בפסטיבל סאנדנס ובפסטיבל גטבורג.

במאית: מאי אֶל־טוּקי
שחקנים: טְרינֶה דוּרְהוֹלְם, גוּסטב לינְד, מַגְנוּס קְרֶפֶּר

(127 דק', דנית ושוודית; תרגום לעברית)

המועמד מטעם דנמרק בטקס פרסי האוסקר לשנת 2020 בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

הממלכה – עונה ראשונה

הממלכה – עונה ראשונה

The Kingdom – Series 1

Riget – 1

(דנמרק, 1994) סדרת טלוויזיה/אימה
גברת דְרוּסֵה, קשישה חביבה והיפוכונדרית, נוהגת לאשפז את עצמה בבית החולים הנודע "הממלכה", מקום עבודתו של בנה הסניטר, שיכול לתת לה תשומת לב ותוספת במנת ארוחת הצהריים. בהיותה אישה רוחנית, גברת דרוסה מתוודעת במהרה לרוחות הרפאים הרודפות את המקום, ובמיוחד לנשמתה המעונה של ילדה בודדה שמצאה את מותה בנסיבות לא ברורות. במקביל, אחת הרופאות נאות המראה מתמודדת עם היריון בלתי רצוי המביא לתופעות לוואי משונות, המנהל החדש מתגלה כשוודי קצר רוח המתעב את העם הדני, ובמרתף המטבח, צעיר וצעירה עם תסמונת דאון הניחנים ביכולות ניבוי עסוקים במלאכה הסיזיפית של שטיפת כלים. זוהי כמובן רק ההתחלה.

"הממלכה" היא יצירה משונה מאת לארס פון טרייר. זוהי סדרת טלוויזיה שנהוג לזקוף לזכותה (כמו לזכות "טווין פיקס", סדרת המופת של דייוויד לינץ') את השינוי שחל במעמד האומנותי של סדרות טלוויזיה. סביב הסיפור המרכזי האפל רקם הבמאי הדני הגאון שלל עלילות משנה מצחיקות עד דמעות. האווירה המטורפת והאנרכיסטית של הסדרה מועצמת בעזרת צילום ועריכה חדשניים, המנפצים כל מוסכמה מרחבית בעולם הקולנוע והטלוויזיה והלוכדים את הצופים במצב של דריכות תמידית.

במאים: לַארְס פוֹן טְרֵייר, מוֹרְטֶן אַרְנְפְרֶד
שחקנים: אֶרְנְסְט-הוּגוֹ יָארֶגוֹרְד, קירְסְטֶן רוֹלְפֶס, גיטָה נוֹרְבּוּ
(270 דק', דנית ושוודית; תרגום לעברית)
זוכה פרסים בקטגוריות השחקן והבמאי הטובים ביותר, פסטיבל קרלובי וארי, 1995.
זוכה פרס "בּוֹדיל" לשנת 1995 בקטגוריות הסרט, השחקן הראשי, השחקנית הראשית, שחקן המשנה והתסריטאי הטובים ביותר.

נורווגיהנורווגיה

ביער ושמו האקיבאקי

Dyrene i Hakkebakkeskogen

In the Forest of Huckybucky

(נורווגיה, 2016) אנימציה/מוזיקלי

בהאקיבאקי, היער הנפלא, חיים להם מורטן העכבר, שמיטיב לנגן בגיטרה, וחבריו קלאוס ומר הייר. השלושה היו מעדיפים להשתובב וליהנות אלמלא אויביהם השובבים והרעבים, מרווין השועל והוראס הקיפוד, שאינם מסתפקים בעוגיות ובאגוזים. כאשר סבתו האהובה של הוראס כמעט נהיית למזון לשועלים, מורטן מחליט לחוקק חוקים חדשים ביער שיאפשרו חיים ארוכים לכל החיות. "ביער ושמו האקיבאקי" הוא סרט אנימציה מתוק להפליא הניחן בישירות נורדית טיפוסית שאינה מבקשת להצניע את עובדות החיים. הסרט מבוסס על סיפורים ושירים מאת הסופר תוֹרְבּיוֹרְן אֶגְנֶר, והוא נוצר באנימציית סטופ-מושן עם בובות גומי שיכבשו את לבם של הצופים הקטנטנים והגדולים כאחד.

במאי: רַסְמוּס סיבֶרְטְסֶן

קולות: נילְס יורגן קוֹלסְטָאד, סְטיג הֶנְריק הוֹף, פרנק קיוֹסוֹס

(75 דק', נורווגית; תרגום לעברית)

זהירות ילדים

זהירות ילדים

Beware of Children

Barn

(נורווגיה/שוודיה, 2019) דרמה

במהלך הפסקה בבית הספר, ליקה בת ה־13, בתו של חבר מפלגת הלייבור, פוצעת את בן כיתתה ג'יימי, בנו של פוליטיקאי ממפלגת ימין. ג'יימי מת בבית החולים, והמורים וההורים מתקשים להתמודד עם הטרגדיה, במיוחד בשל הרשת הסבוכה של יחסים, נאמנויות וסודות. אחד הסרטים הנורווגיים המרשימים של שנת 2019, המציג בתבונה את מורכבותם של יחסי אנוש ויחסי הורים־ילדים בעולם המודרני. דרמה קולחת ומרתקת הניחנת בהומור מעודן.

במאי: דָאג יוֹהאן הָאוּגֶרוּד

שחקנים: הֶנְרייט סְטינְסְטְרוּפּ, יאן גוּנָאר רוּיסֶה, תוֹרְבּיוֹרְן הָאר

(157 דק', נורווגית; תרגום לעברית ולאנגלית)

בליינד ספוט

בליינד ספוט

Blind Spot

(נורווגיה, 2018) דרמה

ילדה חוזרת הביתה, נפרדת מאמה ומאחיה הצעיר ומבצעת מעשה שיטלטל את עולמם של בני משפחתה ושל כל מי שנקרה בדרכם. סרט ביכורים סוחף, רב־עוצמה ועוצר נשימה המצולם כולו בשוט אחד. "אחת החוויות הקולנועיות העוצמתיות ביותר מבחינה רגשית, סרט המבוצע בתעוזה ובשליטה עילאית" (מגזין "סקרין").

במאית: טוּבָה נוֹבוֹטְני

שחקנים: פּיה טיילְטָה, אַנְדֶרְס בָּאסְמוֹ כריסטיאנסן, פֶּר פְריש

(98 דק', נורווגית; תרגום לעברית ולאנגלית)

מערבה מכאן

מערבה מכאן

Going West

Rett Vest

(נורווגיה, 2017) דרמה קומית

אחרי מות אשתו, גיאורג מחדש את הקשר שלו עם קספר, בנו המנוכר. הוא רוצה לצאת למסע בעקבות הזיכרונות הטריים שהותירה האישה שהייתה אהובה על שניהם. קספר מבין שאחרי שנים של מחשבה חופשית וחיים משוחררים (אך לא נטולי דאגות), גיאורג לא יתפשר: הוא יצא למסע לבוש בבגדים של אשתו, כי כך הוא אוהב להתלבש. "בעיות הן כמו דלקת בדרכי השתן…" אחת הדמויות הנבונות בסרט אומרת לו, "הן באות, אבל תרופה מתאימה תעלים אותן"; והמסע הוא כנראה התרופה המתאימה, גם אם היא מרירה לפעמים. "מערבה מכאן" הוא סרט מסע רציני המכבד את דמויותיו האקסצנטריות, ובו בזמן מצחיק דיו כדי שהשהות במחיצתן תהיה מהנה ומחכימה. הנופים הנורדיים תורמים כמובן את שלהם, והתוצאה היא סרט מסע בסגנון אמריקאי עם חכמת חיים אירופית.

במאי: הֶנְריק מרטין דָאלְסְבָּקֶן

שחקנים: אינְגַר הֶלְגֶה גימְלֶה, בנג'מין הֶלְסְטַד, איבֶּן אָקֶרְלי

(80 דק', נורווגית; תרגום לעברית)

זוכה פרס "אמנדה" (נורווגיה) לשנת 2018 בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר.

האדם השנים עשר

האדם השנים עשר

The Twelfth Man

(נורווגיה, 2018) מתח/היסטורי

סיפורו האמיתי של לוחם המחתרת הנורווגי יאן באלסרוד, שיצא עם יחידה קטנה של לוחמים לבצע פעולת חבלה באוניית מלחמה גרמנית במימיה הטריטוריאליים של נורווגיה במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר כישלון המשימה, באלסרוד אמנם מצליח להימלט לשוודיה הניטרלית, אבל קצין נאצי חד מחשבה רודף אחריו ככלב ציד צמא דם. כוחו של הסרט טמון בסצנות הפעולה המרהיבות, ובעיקר בתיאור המפגש עם תושבי המקומות שבאלסרוד מגיע אליהם במהלך מנוסתו: דייג הנושא אותו על כתפיו, קשישה המסתירה אותו בין ערימות חציר ואדם ממוצא סאמי שרותם אותו למזחלת (אחת הסצנות הווירטואוזיות ביותר בסרט). "האדם השנים עשר" הוא שיעור היסטוריה בקצב מהיר על הימים שבהם נראה היה שהנאצים עתידים להעלים את הזוהר הצפוני.

במאי: הראלד זווארְט

שחקנים: תומאס גוּלֶסְטַד, ג'ונתן ריס מאיירס, מארי בְּלוֹקוּס

(135 דק', נורווגית, אנגלית, גרמנית וסאמי; תרגום לעברית)

פינלנדפינלנד

מאסטר־שף צ'נג

Master Cheng

Mestari Cheng

(פינלנד/סין, 2019) דרמה

אחרי מות אשתו, צ'נג, שף בן 45 ממוצא סיני, לוקח את בנו יחידו למסע אל כפר נידח בפינלנד בחיפוש אחר חבר ותיק. השניים מתאהבים במקום: בנוף המקסים, באוויר הצח ובתושבים השונים והחביבים, שמוכנים תמיד לטעום ממעדניו. למרות הקושי להכות שורש במקום החדש, צ'נג ובנו מוצאים בו אהבת אמת ואפשרות לעתיד אחר. כמו בכל מקום בעולם, גם בכפר קטן בפינלנד הגירה היא סוגיה כואבת, והחיים החדשים של השניים יידרשו למבחן.
מיקה קאוריסמקי, אחיו של אָקי קאוריסמקי ("הצד האחר של התקווה", "הנערה מבית החרושת לגפרורים"), הוא קולנוען ותיק ועדין נפש. דרכו הקולנועית, השונה מזו של אחיו הנודע, מאופיינת בפשטות, באהבת אדם ובחמלה.

במאי: מיקָה קַאוּריסְמָקי
שחקנים: קָרי וָאנָאנֶן, וֶסָה־מָאטי לוֹירי, אָנָה־מָאיָה טוּאוֹקוֹ
(116 דק', פינית ואנגלית; תרגום לעברית ולאנגלית)

המומינים

עמק המומינים

Moominvalley

(פינלנד/בריטניה, 2019) אנימציה

משפחת החיות המוזרות (כך קרא להן אוריאל אופק בתרגום המקורי של סדרת הספרים) חיה בעמק נורדי קר. לצד מומינטרול, מומינאבא, מומינאמא, סנורק וסנורקה, נפגוש את סניף הפחדן, מאי הקטנה, מר המיולין, סנופקין בעל הרוח החופשית, גרוק המפחידה ואחרים. לאורך השנים הם הנחילו למשפחות רבות ערכים כמו קבלת האחר, אינדיבידואליזם ואהבת הטבע. אנו שמחים להציג שני פרקים מסדרה חדשה המתייחסת בכובד ראש למורשתם הרוחנית והאסתטית.

במאים:  סטיב בּוֹקְס, דָארֶן רוֹבּי, אַבְגוּסְטָה זוֹרֵלידי, נייג'ל דייוויס, ג'יי גרייס
קולות: טָרוֹן אֶגֶ'רְטוֹן, רוֹזָמוּנְד פָּייק, ג'ניפר סוֹנְדֶרְס
(60 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

אנשים בליל קיץ

אנשים בליל קיץ

People in the Summer Night

Ihmiset suviyössä

(פינלנד, 1948) דרמה

רסטורציה יפהפייה של קלאסיקה קולנועית פינית משנת 1948, המציעה לקהל מבט מהורהר ושליו בחייהם של תושבי כפר פיני בליל קיץ אחד באמצע המאה הקודמת: נער ונערה מתאהבים, אישה הרה ממתינה לבואה של מיילדת, בחור נאה ומבטיח הורג בשוגג את חברו. במשך יומיים ינסו תושבי הכפר לטכס עצה ולהחליט כיצד להתמודד עם המצבים המורכבים שאליהם נקלעו. יצירה יפהפייה ברוח סרטיו של ז'אן רנואר, המבוססת על רב־מכר מאת פְרַנְס אֶמיל סילַנְפָּה (חתן פרס נובל לשנת 1939).

במאי: ולנטין וָאלָה
שחקנים: אֵילָה פֶּקוֹנֶן, מארטי קטיליסטו, אֶמָה וָאנָאנֶן
(66 דק', פינית; תרגום לעברית)
זוכה פרס "יוּסי" לשנת 1949 בקטגוריות המשחק והתסריט הטובים ביותר.

לב צעיר ופרוע

לב צעיר ופרוע

Stupid Young Heart

Hölmö nuori sydän

(פינלנד, 2019) דרמה

סיפור על אהבה ראשונה בין לני, נער חסר אחריות ורזה מדי, לבין קירה, נערה פופולרית, אולי פופולרית מדי. ההתרגשות הראשונית מתחלפת במהרה במתח הכרוך בהתמודדות עם היריון בלתי רצוי. תשעה חודשים הם פרק זמן ארוך מדי לשאת מתח שכזה, ולכן לני מוצא פורקן בחברותו עם יאן, חבר בכנופיה ניאו־פשיסטית. קירה הבודדה מנסה לאתר את הבחור שבו התאהבה לפני שנהיה למבוגר חדור שנאה בגוף של נער. "לב צעיר ופרוע", סרטה של סלמה וילהונן, הוא יצירה מחוספסת בעלת אמירה רלוונטית לתקופתנו. הוא גבר על "תהום", חביב הקהל המבקרים, ונהיה למועמד מטעם פינלנד לפרס האוסקר לשנת 2020 בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

במאית: סֶלְמָה וילְהוּנֶן
שחקנים: פּילָה ויטָאלָה, וילֶה הָפָּסָאלוֹ, טוּאוֹמַס טוּליקוֹרְפּי
(102 דק', פינית; תרגום לעברית)

תהום

תהום

Void

Tyhjiö

(פינלנד, 2018) דרמה קומית

מערכת היחסים בין תסריטאי הנאבק במחסום יצירה לבין שחקנית מצליחה החולמת על קריירה בהוליווד נקלעת למשבר. בדיוק כשהקריירה הבין־לאומית שלה מתחילה לנסוק, עולה במוחו רעיון לרומן והוא מרגיש צורך להתרחק. המרחק שנוצר ביניהם יתמלא ברגשות קשים. "תהום" הוא סרט עצמאי שהופק ללא סיוע מצד קרנות הקולנוע של פינלנד ובכל זאת כבש בסערה את טקס פרסי "יוּסי". לכאורה הוא בנוי כקומדיה, אך החספוס מחליף בו את הרגשנות בתיאור המדויק של יחסים זוגיים. למרות הצילום היפהפה בשחור־לבן (עם התפרצויות של צבע), הסרט מתאפיין בהומור ממזרי הממתיק מעט את מרירותו.

במאי: אָלֶכְּסי סַלְמֶנְפֶּרָה
שחקנים: לָאוּרָה בּירְן, טומי קוֹרְפֶּלָה, הָאנוּ־פֶּקָה בּיוֹרְקְמָן
(97 דק', פינית ואנגלית; תרגום לעברית)
זוכה פרס "יוּסי" לשנת 2018 בקטגוריות הסרט, הבמאי והעריכה הטובים ביותר.

שוודיהשוודיה

יוצאים לגנוב סוסים

Out Stealing Horses

Ut og stjæle hester

(שוודיה, 2019)

שנת 1999. טרונד בן ה־67 מתמודד עם הבדידות בכפר נורווגי בעיצומו של החורף. ערב אחד הוא פוגש שכן ושמו לארס ומגלה שהכיר אותו בצעירותו. הזיכרונות שמציפים את טרונד נושאים אותו לשנת 1948, עת היה בן 15 ובילה את הקיץ על גדות הנהר עם אביו הנערץ. דרמה סוחפת ונוגה על אהבה, חרטה ומטעני העבר, המתהדרת בהופעה מרגשת של סטלן סקרסגארד ובצילומי נוף יפהפיים.

במאי: הַנְס פֵּטֶר מוֹלַנְד
שחקנים: סְטֶלַן סְקַרְסְגָארְד, ביוֹרְן פְלוֹבֶּרְג, טוֹבּיָאס סַנְטֶלְמַן
(123 דק’, נורווגית; תרגום לעברית ולאנגלית)
באדיבות פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-35 חיפה.

טאיקון

Taikon

(שוודיה, 2015) תיעודי

סרט תיעודי על חייה של קטרינה טאיקון, סופרת ופעילה חברתית בת רומה שזכתה לכינוי "מרטין לותר קינג של שוודיה". כאשר קהילת הרומה בשוודיה (שמוצאה מרג'סטאן, הריאנה ופנג'אב שבהודו) נלחמה על שוויון זכויות, הייתה טאיקון לפנים של המחאה, הודות למאבקה העיקש ולספרים שפרסמה.

במאים: לָאוון מוֹהְטָדי, גֵלֶרְט טַמָאס
(90 דק', שוודית; תרגום לעברית)

טד – הראו לי אהבה

Ted – Show Me Love

(שוודיה, 2018) דרמה מוזיקלית/ביוגרפיה

ביוגרפיה קולנועית מוזיקלית המציגה את סיפורו של הזמר טד, שהתפרסם בתחילת שנות השבעים בשוודיה במקביל ללהקת אבבא, ושסיפור חייו כבש את לב העם השוודי. המוזיקה של טד הגדירה מחדש את מוזיקת ​​הפופ השוודית, ומילות שיריו, שכתב אחיו קנת, היו מלאות חיים, אהבה, כאב ותקווה. הקשר הסימביוטי בין האחים עומד במרכז הסרט, המציג הן את הרגעים הנשגבים והן את הרגעים ההזויים במערכת היחסים שלהם.

במאי: הָנֶס הוֹלְם
שחקנים: האנה אַלְסְטְרוֹם, אדם פּוּלְסוֹן, יוֹנאס קַרְלְסוֹן
(120 דק', שוודית; תרגום לעברית)

המהגרים

מהגרים

The Emigrants

Utvandrarna

(שוודיה, 1971) דרמה תקופתית

שוודיה, אמצע המאה ה־19. כריסטינה וקרל אוסקר מנסים לשרוד בכפר קטן בדרום המדינה. כיוון שהבצורת פוקדת את האזור זה כמה שנים, התושבים סובלים מרעב. יחד עם חברים צעירים הם מחליטים לנסות את מזלם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות: הם מוכרים את רכושם ומצטיידים בכרטיסים למסע מסוכן באוניית מפרש. הימים החולפים והמוות המאיים מכינים אותם לקראת חיים חדשים, לו רק יצליחו לשרוד במסע המפרך.

במאי: יאן טְרוֹאֶל
שחקנים: ליב אוּלְמַן, מקס פוֹן סידוֹב, אֶדי אַקְסְבֶּרְג
(151 דק', שוודית ואנגלית; תרגום לעברית)
זוכה פרס גלובוס הזהב לשנת 1973 בקטגוריות הסרט הזר והשחקנית הטובים ביותר.

הארץ החדשה

הארץ החדשה

The New Land

Nybyggarna

(שוודיה, 1972) דרמה תקופתית

המשך קורותיהם של "המהגרים", גיבורי סרטו של יאן טרואל. כריסטינה, קרל אוסקר וחבריהם מגיעים למינסוטה אחרי מסע מפרך. הם רוכשים קרקעות ומנסים לבנות את חייהם מחדש. האדמה אמנם פורייה, אך דומה שהיא ממאנת להניב יבולים. הקהילה מתפוררת לאטה, כמה מחבריה נוסעים לחפש זהב בקליפורניה, גברים צעירים מתגייסים לצבא, אך דווקא קרל אוסקר אינו כשיר לשירות ונשאר מאחור. הוא וכריסטינה ממשיכים להיאבק על חייהם המשותפים, ואט אט מאבקם נושא פרי.

במאי: יאן טְרוֹאֶל
שחקנים: ליב אוּלְמַן, מקס פוֹן סידוֹב, אֶדי אַקְסְבֶּרְג
(202 דק', שוודית ואנגלית; תרגום לעברית)